Lapocka körüli gondok: Elálló lapocka (scapula alata, winged scapula) 1 rész elmélet
Elálló lapocka (scapula alata, winged scapula) |
Egyre többen keresnek meg váll eredetű problémákkal, a Mechanikai Diagnózis elvei szerinti mozgásvizsgálat ilyenkor is segít elkülöníteni a különböző típusú fájdalmakat. Így egyre több “vállas” érdekes esttel is találkozom. A legutóbbi esetben sikerült egy gyakran nehezen észrevehető problémát megtalálni. Az egyik betegemnek a N.thoracicus longus ideg és beidegzett izom a M.serratus anterior működésének zavara fontos szerepet játszik a váll eredetű panaszaiban. Kicsit utána olvastam az elérhető szakirodalomban és megpróbálom itt összefoglalni, majd ismertetni az esetet.
Frissítések:
Egy kis frissítés (2022-október) egyre többen keresnek meg az elálló lapocka miatt így több “szintű”, “erősségű” elálló lapockát láttam. Tehát valószínű, hogy itt is lesznek külön csoportok, fajták…
Egyre jobban úgy látom, hogy az első gyakorlatokat fontos nagyon pontosan megtalálni ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk segíteni a gyógyulásunkat. Illetve egy utóbbi sportoló beteg tapasztalata alapján azt kell mondanom, hogy a nyakra majd vállra is külön fontos odafigyelni már az elejétől fogva.
Kicsit frissítettem a forrásokat. A diagnózissal kapcsolatban az UH szerepéről is írtam egy kicsit.
Közben gondolkozom, hogy az átláthatóság kedvéért külön bejegyzésekbe veszem a fő fejezeteket. Így könnyebben megtalálható ha valaki a témán belül valami konkrét dolgot keres.
Lapocka körüli gondok
Egyre többen keresnek meg váll eredetű problémákkal, a Mechanikai Diagnózis elvei szerinti mozgásvizsgálat ilyenkor is segít elkülöníteni a különböző típusú fájdalmakat. Így egyre több “vállas” érdekes esttel is találkozom. A legutóbbi esetben sikerült egy gyakran nehezen észrevehető problémát megtalálni. Az egyik betegemnek a N.thoracicus longus ideg és beidegzett izom a M.serratus anterior működésének zavara fontos szerepet játszik a váll eredetű panaszaiban. Kicsit utána olvastam az elérhető szakirodalomban és megpróbálom itt összefoglalni, majd ismertetni az esetet.Elálló lapocka (scapula alata, winged scapula)
N.thoracicus longus és M.serratus anterior működésének zavara
Kóreredet
A nervus thoracicus longus sérülése okozta musculus serratus anterior bénulás vagy gyengülés.A szakirodalom szerint a sérülést okozhatja sebészi beavatkozás (akár egy nyaki anyajegy eltávolítása), sérülés, ideggyulladás vagy daganat. A saját tapasztalatomban szerencsére más ok a jellemző! Mégpedig edzés közbeni túlnyújtása vagy vongálódása az idegnek.
Diagnózis
A beteg a karját nem képes felemelni. (Ez nem teljesen van így, fel tudja emelni csak furcsán)A kar előrenyújtásakor a lapocka eláll.
Ellenállással szemben történő karhajlításkor is eláll a lapocka.
Mellkasröntgent kell készíteni, valamint meg kell tapintani a mellkast és a hónaljat, hogy nincs-e ott esetleg ideget nyomó daganat.
Az esetleges idegsérülés mértékét ENG (Elektroneurográfia ) vagy és EMG-vel (Elektromiográfia) határozzák meg.
Illetve a szakirodalom leírja, hogy a “nagy felbontású ultrahang” (high resolution ultrasound HRUS) is segíthet a probléma meghatározásában.
Érdekes lenne tudni, hogy Magyarországon belül használja-e valaki az UH ebben a kérdésben.
Kezelés és kórjóslat
Ha jelentősen eláll a lapocka, akkor a musculus serratust támasszal kell rögzíteni, hogy megelőzzük az ideg további feszülését.- Védelem! Megelőzni azokat a mozdulatokat, amelyek tovább bánthatják (túlnyújtják) az ideget! Sportolóknál nagyon fontos!
- Izomerősítő és mozgástartományt megőrző gyakorlatok
Spontán gyógyulás néhány hónap, maximum egy év alatt.
Még chronicus esetekben is ritkán szükséges a lapocka rögzítése.
Források:
- Tényeken Alapuló Orvostudomány Módszertani Ajánlások Nyirkos Péter dr. (2005) Melania Kiadói Kft.
- > Itt egy kicsit kritikusan megközelítve, nehogy mindent betegnek lássunk, akinek bizonyos mozgásoknál hajlama van arra, hogy a lapockája “elálljon” a bordakosarától.
- Ideggyogy Sz 2020;73(3–4):085–098.
- >“A nervus thoracicus longus nem része a plexus brachialisnak, érzőrostja nincs. A m. serratus anteriort motorosan idegzi be. Az első borda környéki kompresszió a váll megterhelését követően az ideg sérülését eredményezheti. Az érintett oldali kar fel- felé emelésének gyengesége és scapula alata a jel- legzetes tünettan. ENG/EMG vizsgálatokkal az ideg folytonosságának megtartottsága, valamint az izom denervációs károsodása hatékonyan vizsgálható. Az idegi sérülést létrehozó tevékenység kerülése és a fizikális állapothoz illesztett gyógytorna javasolt.”
- Itt egy érdekes cikk található 128 esetet használ fel. De a statisztikai arányai nem egyeznek a saját tapasztalataimmal érdekes lenne megnézni miért van a különbség: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/mus.26059
- Comparison of ultrasound with electrodiagnosis of scapular winging: A prospective case control study
- Közzététel: 2016. okt. 24.Dr. Quinn Henoch discusses the causes and corrections for Scapular Winging
- https://www.sciencedirect.com/topics/veterinary-science-and-veterinary-medicine/long-thoracic-nerve
- https://www.sportsinjurybulletin.com/long-thoracic-nerve-injury-the-shortest-route-to-recovery/
Megjegyzések